Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL

Diş Eti Çekilmesi Ve Nedenleri Nelerdir?

31.05.2019
164
Diş Eti Çekilmesi Ve Nedenleri Nelerdir?

Diş Eti Çekilmesi Ve Nedenleri Nelerdir?

 

Ağzınızdaki dişlerin düzgün durmasını ve korunmasını diş etleri sağlar. Ağzınıza gerekli önemi vermediğiniz zaman diş eti çekilmesi problemi yaşıyorsunuz. Diş taşlarınızın oluşması, iyi yapılmamış köprüler ve ailesel genetikler nedeniyle diş etleriniz geriye doğru çekilir. Normalde dişlerinizi örten etli dolgu, diş taşları ve hastalıkları nedeniyle aşağı seviyelere iner.

 

Dişinizdeki etin çekilmesinin ilk belirtisi ağız kokusudur. Ağzınızdan kötü meydana gelir. Durum ilerlerse diş eti kanamalarına yol açıyor.

 

 Diş Eti Neden Çekilir?

 

Ağız ve diş bakımınızı düzenli yapmadığınızda veya diş eti hastalıkları nedeniyle dişleriniz çekilir. Dişleriniz ile diş etleri arasına bakteriler ve diş taşları yerleşir. Bakteriler diş kökünüzü yemeye başlarlar. Diş kökü eridiği için onu tutan diş eti de aşağıya doğru düşer. Dişlerinizi düzenli fırçalamadığınızda veya yanlış fırçaladığınızda tartar adı verilen diş taşları oluşur. Bunlar dişle diş eti arasına yerleşerek aşağı doğru ilerlerler. Buna bağlı olarak da diş etleriniz geriye doğru çekilir ve diş eti çekilmesi sorunu yaşarsınız.

 

 Diş Eti Çekilmesi Nedenleri Nelerdir?

diş eti çekilmesiDiş eti iltihabı veya şeker hastalığı,

Yanlış diş fırçalama,

– Dişlerin sivri ve delici nesnelerle karıştırılması,

– C vitamini eksikliği ve yetersiz su içilmesi

– Stres, dişleri sıkmak ya da gıcırdatmak,

– Diş taşları ve bakteri plağı,

Düzensiz veya rotasyona uğramış bozuk diş dizileri,

– Dudak, yanak kas bağlantılarının diş etlerine yakın olmaları,

– Sigara, alkol tüketimi,

– Kötü beslenme sonucunda bağışıklık sisteminin zayıflaması,

– Hamilelik dönemi veya doğum kontrol hapları,

 

 Diş Eti Çekilmesinin Sonunda Ne Olur?

 

Diş eti probleminize önlem almazsanız ve tedavi ettirmezseniz diş etiniz daha da geriye çekilecektir. Bakteriler çoğalıp dişinizi eriterek, diş kökünüze oradan da kemiğe ineceklerdir.

Önce dişinizde apse olacak ve şişkinlik hissedersiniz. Tedavi ettirmezseniz, diş sinirlerinize kadar inerler ve büyük diş ağrıları yaşamanıza neden olurlar.

 

 Diş Eti Çekilmesinin Tedavisi Nedir?

 

Dişlerinizin normal yapısını bozmadan diş eti çekilmesi tedavisi yapılamıyor. Diş etiniz çekildikten sonra geriye gelmesi çok zordur. Tedaviniz daha çok diş etinizin çekilmesinin ilerlemesini önlemek içindir. Bunun için öncelikle bir diş hekimine görünmeniz gerekiyor. Diş filmleriniz çekildikten sonra, soruna neden olan bakteriler ve diş plakları temizleniyor. Yeniden diş etlerinin dişe yapışmasını sağlamaya çalışıyorlar. Diş etinizde iltihaplı doku varsa, iğne veya hapla bunun iyileşmesi bekleniyor.

 

Greft Yöntemi; en çok uygulanan yöntemdir. Vücudunuz başka bölgesinden alınan yumuşak dokuların diş etinize uyguluyorlar. Yalnız bu yöntem en fazla iki dişe kadar uygulanabiliyor.

 

Paradontoz Kürü; diş eti problemenizi bitkisel yöntemlerle tedavi etmek isteyebilirsiniz. Bu konuda diş hekimleri kır papatyalarını öneriyorlar. Papatyaları, kırlardan toplayabileceğiniz gibi aktarlardan da satın alabilirsiniz. 2 yemek kaşığı kadar kır papatyasını vezveye koyun. Üzerine 1 bardak kadar su ekleyin. Kısık ateşte 4-5 dakika kaynatın. Daha sonra ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra dişlerinizi bu bitki kürü ile fırçalayın. Bu işlemi, sorununuz geçinceye kadar her gün düzenli olarak yapın.

 

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
  1. Sıraç dedi ki:

    paylaşım için teşekkür ederiz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Gönder
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu