Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL

Diş Eti Çekilmesi Sebepleri Nelerdir?

30.07.2019
73
Diş Eti Çekilmesi Sebepleri Nelerdir?

Dişlerimizin düzgün, sağlıklı ve bembeyaz görünmesini hepimiz isteriz. Fakat dişlerimize yeterli ve düzenli bakımı yapıyor muyuz? Düzensiz beslenme, diş taşları, yanlış tedavi, yanlış ve yetersiz diş bakımı sonucunda diş eti çekilmesi yaşanabilmektedir. Ağzınızda kanamalara, diş çürüğüne ve diş kaybınıza kadar giden bu hastalığın önlenmesi basit olmasına rağmen gereken önem verilmiyor.

 

 Diş Eti Çekilmesi Nasıl Oluyor?

 

 Diş eti, dişlerinizi çevreleyen ve onu koruyan bir pembemsi bir dokudur. Diş hastalıkları veya tartar denilen diş taşları nedeniyle aşağı doğru çekilirler. Bu çekilmelere genellikle diş taşları neden oluyorlar. Düzenli ve bilinçli ağız bakımı yapmadığınız zaman diş köklerinizde diş taşları oluşuyor. Bunlar diş köklerine doğru hareket ettiklerinden, dişleri tutmakla görevli diş etleri de buna bağlı olarak aşağı doğru çekiliyor.

 

 

 

Düzenli olarak diş taşlarınızı temizlettiğinizde diş eti çekilmesi problemi yaşama olasılığı önemli ölçüde azalmaktadır. Fakat ihmal ettiğinizde diş taşları diş köklerine doğru ilerleyip, dişinizi ele geçiriyorlar. Savunmasız ve korumasız kalan dişleriniz her türlü hastalığı ve mikrobu kapabiliyorlar.

 

 Diş Eti Çekilmesinin Sebepleri Nelerdir?

 

küretaj Diş etlerinin çekilmesinin en büyük nedeni diş taşlarıdır. Bununla birlikte diğer nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

  •  Dişlerinizin bozuk düzene sahip olmaları,
  •  Diş eti iltihaplarına sık yakalanmanız,
  •  Travmatik veya cerrahi yaralanmalara maruz kalmanız,
  •  Kürdan, iğne gibi nesnelerle dişlerinizi çok kurcalamanız,
  •  Sigara içme alışkanlığınız,
  •  Yetersiz ve dengesiz beslenme alışkanlığı,
  • Yetersiz ağız hijyeni.

 Diş Eti Çekilmesinin Belirtileri Nelerdir?

 

Ağzınızda kötü kokular ve dişlerinizi fırçaladığınızda kan geliyorsa diş eti çekilmesi  başlangıcı olabilir. Diş etleriniz kanamadan önce, dişlerinizi fırçaladığınızda, soğuk/sıcak içecekler içtiğinizde dişlerinizde ağrı ve sızılar hissediyorsanız, diş taşları görüyorsanız vakit kaybetmeden uzman bir diş doktoruna görünmelisiniz.

 

 Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenir?

 

Dişlerinizin sağlıklı ve güçlü olmasını istiyorsanız sağlıklı besleneceksiniz ve dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız gerekmektedir. Birçok insan yanlış ve yetersiz fırçalamadan dolayı dişlerini kaybediyorlar. İkişer dakikanızı ayırarak günde 3 defa dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalısınız.

 

Fırçalamayla birlikte ağız bakım suyu ve diş ipliği kullanmayı ihmal etmeyin. Asla diş aralarınızı yabancı maddelerle karıştırmayın. Düzenli olarak diş fırçanızı değiştirmeyi unutmayın.

 

Her 6 ayda bir diş doktorunuza görünerek, hem diş sağlığınızı kontrol etmiş hem de diş etlerinizin çekilmesini önlemiş olursunuz.

 

 Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

 

 Maalesef diş etleriniz çekildikten sonra geri gelmesi çok güçtür. Uzun süren ve dirayet isteyen bir tedavi programı vardır. Diş etlerinizin daha fazla çekilmesini istemiyorsanız uzman bir diş hekimine görünmelisiniz.

 

Tedavi yöntemleri, diş eti çekilmesinin verdiği hasara ve oluşan iltihaplı duruma göre değişiyor. İlk safhada diş taşlarının temizlenmesi yapılıyor. Böylece diş etlerinin tekrardan dişlere yapışması amaçlanıyor. Diş taşlarınızı temizlettikten sonra dişçinizin önerdiği şekilde ve düzenli olarak diş bakımınızı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

 

Bakterilerin sebep olduğu iltihaplı aşamada, iltihaplı doku veya tabaka temizleniyor. Diş taşları, diş köklerine kadar inmişse, cerrahi yöntemle bu taşlar temizleniyor. Doku kaybı yaşadığınız durumlarda cerrahi yöntemle, damağınızdan yumuşak doku alınarak, diş eti dokunuza ekleme yapılıyor.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Gönder
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu